Lista badań wykonywanych w naszym laboratorium
W Laboratorium Analiz Olejowych w Rybniku wykonujemy badania środków smarnych w oparciu o najnowsze obowiązujące normy. Katalog badań obejmuje wszelkie rodzaje analiz wykorzystywanych w diagnostyce olejowej.
badania olejów i paliw
lista badań – oleje i paliwa
rodzaj badania
szczegóły
link do pełnego opisu
Zdolność oleju do wydzielania powietrza
Zbyt długi czas wydzielania powietrza z oleju może skutkować zrywaniem „filmu” olejowego oraz niewłaściwą pracą układów regulacji (hydrauliki).
Zawartość wody w oleju (Karl Fischer) – metoda wolumetryczna
Dla cieczy trudnozapalnych na bazie wody właściwy jej poziom jest czynnikiem zapewniających trudnozapalność. Woda w innych przypadkach jest czynnikiem destrukcyjnym. Powoduje degradację oleju uaktywnia procesy zużycia korozyjnego, wodorowego, może być przyczyną kawitacji, w efekcie znacznie skraca żywotność smarowanych podzespołów.
Skłonność oleju do pienienia, trwałość piany
Określenie skłonności do pienienia pozwala na ocenę czy olej w warunkach laboratoryjnych posiada nadmierną tendencję do pienienia oraz trwałości piany.
Klasa czystości oleju. Optyczny laserowy licznik cząstek – metoda z rozcieńczeniem
Pogorszenie czystości oleju o jedną klasę podwaja ilość zanieczyszczeń w próbce dla danego przedziału. Czystość oleju powinna spełniać wymagania producentów urządzeń.
Korozja na płytkach miedzi
Na podstawie badania można stwierdzić czy w określonych warunkach olej bądź smar posiada lub utracił wymaganą rezystywność na korozję miedzi.
Zawartość wody w oleju (Karl Fischer) – metoda kulometryczna
Woda, obok zanieczyszczeń mechanicznych, jest drugim najbardziej destrukcyjnym czynnikiem w oleju. Powoduje degradację oleju uaktywnia procesy zużycia korozyjnego, wodorowego, może być przyczyną kawitacji, w efekcie znacznie skraca żywotność smarowanych podzespołów.
Lepkość kinematyczna – metoda Stabingera
Badanie lepkości informuje użytkownika, czy zastosowany olej jest zgodny z wymaganiami. Wzrost lepkości może informować o zanieczyszczeniu/zmieszaniu, starzeniu, odparowaniu oleju, spadek lepkości z kolei o rozcieńczeniu / zmieszaniu, krakowaniu lub degradacji mechanicznej (naprężenia ścinające).
Lepkość kinematyczna – metoda kapilarna
Badanie lepkości informuje użytkownika czy zastosowany olej jest zgodny z wymaganiami. Wzrost lepkości może informować o zanieczyszczeniu / zmieszaniu, starzeniu, odparowaniu oleju, spadek lepkości z kolei o rozcieńczeniu /zmieszaniu, krakowaniu lub degradacji mechanicznej (naprężenia ścinające).
Oznaczenie pierwiastków metodą ICP (Inductively Coupled Plasma)
Poziom dodatków uszlachetniających wskazuje na procesy degradacji dodatków i/lub na poprawność zastosowanego środka smarnego. Poziom pierwiastków definiujących zanieczyszczenia może informować o nieszczelnościach i wnikaniu zanieczyszczeń z otoczenia lub układów pobocznych.
Wydzielanie wody z oleju
Pogorszenie własności wydzielenia wody może wskazywać na szereg nieprawidłowości takich jak: zmieszanie z olejem innego typu, starzenie oleju, zanieczyszczenie. Jest to bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia parametr, należy go oceniać w oparciu o własności oleju świeżego.
Własności przeciwkorozyjne na trzpieniu stalowym
Wynik badania informuje czy olej, w obecności wody, zapewnia ochronę przeciwkorozyjną elementów stalowych.
Filtrowalność (bez wody)
Badanie polega na filtrowaniu próbki oleju przez membranę o porowatości 0,8 µm oraz odnotowaniu czasu trwania filtrowania określonych objętości.
Liczba zasadowa oleju (BN)
Wynik badania informuje o rezerwie alkalicznej oleju, niezbędnej do neutralizacji kwaśnych produktów spalania paliwa. Definiuje przydatność oleju do dalszego zastosowania.
Oznaczenie liczby kwasowej oleju
Poziom liczby kwasowej wynika bezpośrednio z technologii zastosowanych dodatków uszlachetniających. Degradacja tych dodatków może przejawiać się obniżaniem liczby kwasowej, z drugiej strony wpływ na liczbę kwasową mają procesy starzenia oleju, co przejawia się wzrostem liczby kwasowej.
Index PQ – pomiar zawartości cząstek
Badanie pozwala na pomiar zawartości wszystkich magnetycznych cząstek (ferromagnetycznych) w środkach smarowych, niezależnie od ich rozmiaru. Jest uzupełnieniem pomiaru zawartości żelaza [ppm] uzyskiwanej w atomowej spektroskopii emisyjnej (AES met ICP lub RDE).
Barwa oleju
Barwa nie jest wskazaniem do wymiany oleju, może natomiast w niektórych przypadkach świadczyć o zbyt szybko postępujących procesach starzeniowych czy lokalnych przegrzewach.
Gęstość oleju
Zmiana gęstości może świadczyć o zmieszaniu badanej substancji z innym produktem, np. spadek gęstości może informować np. o zmieszaniu z olejem o niższej gęstości.
Temperatura zapłonu w tyglu zamkniętym (manualnie) – metoda Pensky Martens
Spadek temperatury zapłonu może informować o rozcieńczeniu, zmieszaniu oraz zjawiskach związanych z krakowaniem (rozpadem) wiązań międzycząsteczkowych.
Temperatura zapłonu w tyglu zamkniętym (automat) metoda Pensky Martens
Spadek temperatury zapłonu może informować o rozcieńczeniu, zmieszaniu oraz zjawiskach związanych z krakowaniem (rozpadem) wiązań międzycząsteczkowych.
Pozostałość po koksowaniu wg Conradsona
Wzrost pozostałości po koksowaniu informuje o obecności w oleju długołańcuchowych, nierozpuszczalnych produktów starzenia z tendencją do koksowania. Im wyższa wartość tym olej jest bardziej obciążony produktami degradacji.
Temperatura zapłonu w tyglu otwartym – metoda Cleveland
Spadek temperatury zapłonu może informować o rozcieńczeniu, zmieszaniu oraz zjawiskach związanych z krakowaniem (rozpadem) wiązań międzycząsteczkowych.
Badanie kolorymetryczne membrany MPC
Poziom wskaźnika MPC wskazuje tendencję oleju do tworzenia osadów. Im wyższy wskaźnik MPC tym większe ryzyko występowania osadów w układzie olejowym.
Klasa czystości oleju – metoda mikroskopowa
Badanie klasy czystości metodą mikroskopową charakteryzuje się niską inferencją, poza określeniem klasy czystości daje możliwość realnej interpretacji pochodzenia cząstek w oleju (metale zużyciowe, materiały uszczelnień, kurz z otoczenia etc.).
Liczba deemulgacji
Badanie symuluje realne warunki kontaktu pary z olejem smarnym. Jest to wrażliwy parametr, ulega łatwemu pogorszeniu w efekcie zmieszania z olejem innego typu, zanieczyszczeniem lub obecnością w oleju polarnych produktów wywołanych starzeniem.
Badanie stabilności oksydacyjnej RPVOT (metoda sucha)
Badanie RPVOT jest uzupełnieniem metod badania rezystywności oleju na starzenie, i często badaniem rozstrzygającym możliwość dalszej eksploatacji oleju.
RULER – oznaczanie inhibitora aminowego i fenolowego
Jest to jedyna metoda pozwalająca na oznaczenie poziomu wszystkich typów antyutleniaczy w olejach. Wykorzystujemy tę metodę w przypadku zastosowania w olejach technologii dodatków aminowych oraz fenolowych.
Oznaczenie pierwiastków – metoda RDE (Rotating Disc Electrode)
Poziom i przebieg koncentracji poszczególnych pierwiastków metalicznych oraz ich korelacja z metalurgią smarowanych elementów, odpowiada na pytanie, czy w urządzeniu nie występują zbyt intensywne procesy zużyciowe.
Spektroskopia w podczerwieni
Dzięki porównaniu widma oleju referencyjnego z widmem próbki oleju z eksploatacji, można określić np.: zawartość wody, zawartość inhibitora fenolowego, oksydację, nitrację, sulfację, zawartość sadzy, glikol, paliwo, zgodność z próbką referencyjną czy rozróżnić bazę olejową.
Optyczna analiza cząstek PSC (particle shape classification)
Ilość cząstek poszczególnych typów zużycia wskazuje na intensywność określonych procesów, definiuje przyczynę i wskazuje rozwiązanie problemu.
Temperatura płynięcia
Wyznaczenie temperatury płynięcia pozwala na określenie dolnej granicy temperaturowej, w której olej zachowując odpowiednie właściwości, może być użytkowany i spełniać swoje funkcje.
Temperatura zablokowania zimnego filtra / Temperatura mętnienia
Temperatura zablokowania zimnego filtru (CFPP) definiuje graniczną temperaturę stosowania paliwa, w której zarówno ilość wykrystalizowanych parafin, uniemożliwia przepływ oleju napędowego przez filtr paliwa i powoduje jego zablokowanie.
Skład frakcyjny
Skład frakcyjny służy do oceny poprawności zachowania paliwa dla warunków rozruchowych oraz nominalnych pracy silnika, ekonomiki zużycia paliwa oraz lotności paliw.
lista badań – smary
badania smarów
rodzaj badania
szczegóły
link do pełnego opisu
Grease Thief® – profil konsystencji smaru (konsystencja w warunkach dynamicznych), GTS1/GTS2/GTS3/GTS indeks
Aparat Grease Thief® Analysis umożliwia wykonanie unikatowego testu konsystencji smaru w warunkach dynamicznych, a więc jest odniesiony do rzeczywistych warunków pracy smaru. Polega na pomiarze siły użytej do wytłoczenia próbki z próbnika Grease Thief® przez szczelinę w matrycy, w trzech cyklach.
Grease Thief® – koncentracja cząstek w smarze / charakterystyka cząstek w smarze
Na podstawie wyników można wnioskować o występowaniu zanieczyszczeń zewnętrznych oraz poziomie zaawansowania procesów zużyciowych, w smarowanym skojarzeniu, szczególnie przy obserwacji trendu.
FerroQ
Korelacja FerroQ z żelazem informuje nas jaka część żelaza ma rozmiary powyżej 5 mikrometrów. Znacznie wyższa wartość ferroQ w odniesieniu do żelaza może świadczyć o generowaniu dużych cząstek zużyciowych, niepoprawnych smarowaniu.
Kolorymetria smaru DELTAE2000 / CIELab L / CIELab a / CIELab b
Zmiana w odniesieniu do smaru referencyjnego może świadczyć o utlenieniu smaru na skutek pracy w wysokich temperaturach, znacznym obciążeniu cząstkami zużyciowymi lub zanieczyszczeniem o innym charakterze, zmieszaniu ze smarem innego typu. Zmianę barwy należy traktować jako wskazanie do wykonania rozszerzonych badań.
Pomiar penetracji smaru
Wynikiem badania jest penetracja, mierzona w 0,1 mm, która definiuje klasę konsystencji smaru, określonej wg NLGI.
lista badań – ciecze elektroizolacyjne
badania cieczy elektroizolacyjnych
rodzaj badania
szczegóły
link do pełnego opisu
Zawartość wody met. Karl-Fischer
Woda obecna w oleju transformatorowym obniża wartość jego napięcia przebicia przez co pogarsza właściwości izolacyjne. Woda wpływa negatywnie na stan izolacji papierowej przyspieszając jego degradację. Rozpuszczalność wody w oleju jest zależna od temperatury. Przy wysokich temperaturach wzrasta rozpuszczalność wody w oleju, natomiast w niskich temperaturach papier izolacyjny chłonie wodę z oleju.
Napięcie międzyfazowe
Napięcie międzyfazowe nowego oleju transformatorowego jest wysokie. W wyniku zachodzącego procesu starzenia oleju powstają uboczne polarne produkty utleniania. Obecność tych produktów powoduje obniżenie napięcia międzyfazowego. Napięcie międzyfazowe ulega znacznemu obniżeniu już na początkowym etapie utleniania przez co jest pierwszym parametrem niosącym informację o zachodzącym procesie starzenia oleju.
Napięcie przebicia
Niska wartość napięcia przebicia może wskazywać na zawilgocenie próbki, obecność zanieczyszczeń stałych lub pęcherzyków gazów.
Rezystywność/ Współczynnik strat dielektrycznych
Zarówno rezystywność jak i stratność dielektryczna oleju jest zależna od zawartości cząsteczek polarnych – dipoli. Obecność tych związków w oleju związana jest z budową chemiczną jego cząsteczek oraz obecnością zanieczyszczeń i produktów degradacji i utleniania oleju.
Analiza gazów rozpuszczonych (DGA)
Na postawie rodzaju gazów obecnych w próbce oleju, ich zawartości i wzajemnych stosunków oraz przyrostów, można zdiagnozować typ usterki występującej w transformatorze oraz jej aktywność.
Zawartość furanów
Określenie zawartości związków furanu pozwala na oszacowanie stopnia polimeryzacji celulozy i ocenę stanu izolacji papierowej.