problemy eksploatacyjne skraplaczy turbinowych
W czasie pracy kondensatorów turbinowych na wewnętrznych powierzchniach rurek skraplaczy wytrącają się osady z wody oraz produkty korozji. Głównymi składnikami osadów są przeważnie:
- węglany
- węglany zasadowe
- krzemiany i siarczany metali takich jak wapń, magnez, żelazo, miedź i cynk
Problem ten szczególnie nasila się w układach chłodzenia w obiegu otwartym zasilanym wodą z rzeki, gdzie następuje częsta zmiana jakości wody w zależności od pory roku oraz warunków atmosferycznych. Z uwagi na charakter źródła, do skraplaczy wnoszone są znaczne ilości mułu rzecznego, piasku, drobnego drewna oraz cząstek organicznych. Zanieczyszczenia te osadzając się na dnach sitowych skraplaczy mogą powodować ograniczenie przepływu wody w rurkach. To pogarsza wymianę cieplną, a wzrost temperatury sprzyja wypadaniu osadów węglanowych i rozkładowi związków organicznych do azotanów, azotynów, amoniaku, siarczków itp.
Grubość osadów moze się wahać się od jednego do kilku milimetrów Analizy struktur poszczególnych warstewek osadów wskazują, że proces ich tworzenia jest bardzo różny i niejednostajny, co wynika z okresowego występowania znacznych ilości zawiesin.
W celu zapewnienia właściwej i optymalnej pracy urządzeń, niezbędne jest utrzymanie wysokiej czystości wewnętrznej powierzchni rurek kondensatorowych, zarówno ze względu na konieczność zapewnienia dobrej wymiany ciepła, jak i ze względu na zmniejszenie intensywności procesów korozyjnych (korozja pod osadowa, selektywna i inne). Konieczne jest więc okresowe eksploatacyjne i remontowe oczyszczanie rurek metodami adekwatnymi do rodzaju osadu, materiału rurek i konstrukcji wymiennika.