W czasie eksploatacji chłodni przemysłowych (wentylatorowych, kominowych, chłodnic powietrznych) ze względu na panujące warunki pracy tj.: wysokie temperatury, wilgotność oraz wykorzystanie w instalacjach różnej jakości wody obiegowej, dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń na powierzchniach wymiany ciepła.
Efektem zanieczyszczenia chłodni jest pogorszenie parametrów eksploatacyjnych. Zanieczyszczenia ograniczają przepływ wody przez zraszalnik i powodują zmniejszenie wydajności chłodni, co w konsekwencji prowadzi do konieczności wymiany zarośniętych osadem i zanieczyszczonych pakietów na nowe. Podczas dalszej eksploatacji pakiety całkowicie zatykają się. W konsekwencji takiej eksploatacji może dojść do szeregu awarii, które doprowadzają do unieruchomienia chłodni, a w wyniku tego konieczności ograniczenia produkcji i dużymi stratami finansowymi.
Utrzymanie w wysokiej sprawności chłodni przemysłowych podczas całego okresu ich użytkowania obniża koszty eksploatacji. Regularne czyszczenie wypełnienia chłodni przyczynia się do wydłużenie żywotności pakietów oraz czasookresu ich wymiany na nowe.