pl

Ecol sponsorem finału rajdu Szutry Śląskie 2023

Wspieramy sport, ruch i dobrą zabawę. Jesteśmy sponsorem rajdu rowerowego Szutry Śląskie 2023, który odbędzie się już 17 września 2023 roku w Rybniku.

czym są Szutry Śląskie?

“W zdrowym ciele – zdrowy duch”, a jeszcze lepiej, gdy realizacja tej sentencji może odbywać się w otoczeniu pięknej, rybnickiej przyrody. Zostaliśmy sponsorem interesującej, sportowej inicjatywy – rajdu rowerowego Szutry Śląskie 2023, który odbędzie się już 17 września 2023 roku w Rybniku.

Szutry Śląskie to cykl zawodów rowerowych, odbywających się na terenie Górnego Śląska i Podbeskidzia. Impreza składa się z 4 edycji, a w założeniu, każda z nich ma zaprezentować uczestnikom rajdu inny wymiar województwa śląskiego. Impreza promuje wyprawy gravelowe, a więc kolarstwo po trasach szutrowych, leśnych, a co za tym idzie – eksplorację i przygodę.

Organizatorzy zaznaczają jednak, że – pomimo iż jest to rajd – to nie ma w nim żadnej presji, a impreza ma charakter rekreacyjny. Udział mogą wziąć również osoby, które zamiast roweru typu gravel posiadają klasyczne “górale”, czyli rowery MTB lub crossowe.

W kwietniu, maju i czerwcu wyścigi odbywały się w Wodzisławiu Śląskim, Rybniku i Bielsku-Białej. W każdej z lokalizacji uczestnicy mogli wybrać rywalizację na trasie krótszej (50-70 km) lub dłuższej (100-150 km). W czwartej, finałowej edycji, miejscem rajdu ponownie jest Rybnik.

Szutry Śląskie – trasa finałowa w Rybniku

Finałowa trasa rajdu również odbywa się na dwóch poziomach trudności:

  • trasa „PRZYGODA”: 80 km / Przewyższenie: 300-500 m
  • trasa „WYZWANIE”: 145 km / Przewyższenie: 400-800 m

Obie trasy zawodów biegną przez urokliwe lasy rybnickie, kobiórskie, a także lasy Rud Raciborskich, wraz ze słynnymi cysterskimi kompozycjami krajobrazowymi. Na trasie uczestnicy zobaczą również Górę Ramżę (325 m) czy urokliwe Pojezierze Palowickie. W obu przypadkach start i meta odbywają się w Ośrodku Sportowym w Rybniku-Kamieniu.

jak przebiegają trasy rajdu?

Po starcie, uczestnicy obu tras kierują się wspólnym odcinkiem, aż do miejscowości Jesionka. Tutaj następuje rozdzielenie odcinków – jadący trasą “PRZYGODA” kierują się na Szczejkowice i Czerwionkę, natomiast zawodnicy z trasy “WYZWANIE” kierują się na Suszec, Kobiór i Łaziska Górne. Obie trasy ponownie łączą się w Czerwionce-Leszczynach.

Drugie rozdzielenie tras rozpoczyna się w Pilchowicach. Uczestnicy “WYZWANIA” w tym miejscu kierują się w kierunku Leboszowic, Bargłówki i Rud, z kolei jadący na trasie “PRZYGODA” zjeżdżają na Trześniówkę i kierują się w stronę Golejowa i mety zawodów, a więc Ośrodka w Rybniku-Kamieniu.

sprawdź trasy na Google Maps:

dodatkowe informacje

Dodatkowe, istotne wskazówki dla uczestników znajdują się na stronie organizatora: https://szutryslaskie.pl Polecamy zapoznać się z wiadomościami na niej zawartymi, szczególnie z sekcją “informacje”, w której znajdują się ważne porady dotyczące tego, jak przygotować się na zawody.

Bawcie się dobrze, nie zapominajcie o kasku, wodzie i rozsądnej jeździe.

Do zobaczenia na starcie!